Nowe technologie będą obejmowały szczepionki Nanopatch o zredukowanych rozmiarach
Warszawa, 25 września, 2014 – Technologie podawania leków zwiększające ich dostępność i ogólną skuteczność stają się niezbędnym elementem całego procesu opracowania leku. Szczególnie koncerny farmaceutyczne inwestują miliardy dolarów w opracowanie nowych technologii podawania szczepionek, pragnąc odejść od igieł i strzykawek w stronę podawania doskórnego.
Według nowej analizy przeprowadzonej przez Frost & Sullivan, globalną firmę doradczą, pt. ”Bezigłowe szczepionki Nanopatch”, (ang. Needle-Free Nanopatch Vaccines) wynika, że choć branża urządzeń bezigłowych stanowi niewielki ułamek całego rynku urządzeń do podawania leków, to w ciągu kolejnych 5 do 10 lat będziemy świadkami zmiany w sektorze szczepionek napędzanej rozwojem systemów przezskórnych i doskórnych (takich jak plastry czy też biodegradowalne implanty rozkładające się w ciele człowieka), szybko rozpuszczalnych szczepionek w tabletkach, inhalatorów i metod podawania dopłucnego.
Choć niektóre bezigłowe formy podawania szczepionek, takie jak wstrzykiwanie strumieniowe, pistolety genowe czy mikroigły są już w użyciu, to uszkodzenie komórek, jakie one wywołują oraz niemożność bezpośredniego podania szczepionki w stałej dawce sprawia, że metody te są niewydajne. Niewydajność ta popycha producentów szczepionek do poszukiwania możliwości stworzenia i komercjalizacji systemu bezigłowego bez ograniczeń napotykanych dotychczas.
„Podawanie leków przy zastosowaniu urządzeń bezigłowych zyskuje na popularności dzięki dostępności szerszej gamy preparatów do tego przeznaczonych” – stwierdza Swathi Allada, analityk rynku ochrony zdrowia w firmie Frost & Sullivan. „Widoczne są już poważne postępy, z których większość polega na zwiększaniu komfortu pacjenta i coraz powszechniejszym stosowaniu terapii wymagających samodzielnego wykonywania zastrzyków przez pacjenta”.
Kolejnym obszarem zainteresowania wielu producentów szczepionek jest opracowanie szczepionek termostabilnych z długim okresem przydatności, szczególnie tych producentów, którzy sprzedają swoje wyroby w krajach, gdzie występują problemy z ciągłością łańcucha chłodniczego. Za przykład może uchodzić technologia Nanopatch, która eliminuje potrzebę schładzania, ponieważ termostabilna szczepionka sporządzana jest w postaci suchej, dzięki czemu transport jest znacznie tańszy niż w przypadku tradycyjnych szczepionek przeznaczonych do podania przez igłę.
Nanopatch to rodzaj plastra z mikroigłami w postaci niewielkich, gęsto upakowanych mikrowypustkek o specjalnej geometrii. Plastry są mniejsze od znaczka pocztowego, a ich wielkość stale maleje. Zdolne są one do bezpośredniego osadzenia szczepionki na tysiącach komórek odpornościowych skóry bez uszkadzania błony komórkowej.
„Nanopatch pozwala uzyskać precyzyjną, kontrolowaną penetrację skóry zapewniając podawanie stałej dawki, a jednocześnie szybkie rozpuszczenie i dyfuzję szczepionki” – zauważa Allada. „Wstępne badania przeprowadzane na myszach wykazały, że szczepionka na grypę podawana przy zastosowaniu technologii Nanopatch jest skuteczna przy dawce wynoszącej 1/150 dawki zwykle podawanej przez tradycyjną strzykawkę”.
Po zakończonych powodzeniem badaniach na zwierzętach będą musiały zostać przeprowadzone badania kliniczne z udziałem ludzi, aby nowy sposób podawania został zaakceptowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA). Kiedy to nastąpi, technologia gwałtownie rozpowszechni się zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy, zmieniając sposób podawania szczepionek na całym świecie.
Jeżeli są Państwo zainteresowani uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji na temat niniejszej analizy, prosimy o kontakt z Edytą Grabowską, Corporate Communications, na adres [email protected]