Najważniejsze to podjąć odpowiednie działania już dzisiaj, gdyż charakter relacji, jakie będą łączyły Wielką Brytanię z Unią Europejską oraz innymi państwami prowadzącymi handel na skalę globalną po Brexicie, pozostaje póki co jedną wielką niewiadomą i wszystko wskazuje na to, że przez dłuższy czas nic się w tym zakresie nie zmieni.

Warszawa – 18 stycznia 2017 r. – Gary Jeffery, Senior Partner, Frost & Sullivan, komentuje poświęcone Brexit’owi przemówienie Premier Theresy May i ocenia skutki, z jakimi przyjdzie się zmierzyć zarówno firmom brytyjskim, jak i zagranicznym.

„Rząd przedstawił pierwsze założenia dotyczące Brexitu. Opierają się one na 4 głównych zasadach (w rzeczywistości na 5, lecz potraktujmy Pewność oraz Klarowność jako zasady połowiczne) i 12 celach.  Premier May nakreśliła ambitny plan zakładający utrzymanie zasady wolnego handlu z UE przy jednoczesnym wycofaniu Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku oraz zawarcie preferencyjnych umów handlowych z innymi krajami prowadzącymi działalność handlową na skalę globalną, takimi jak Chiny i USA. Donald Trump – zdecydowany zwolennik Brexitu – obiecał już szybkie wynegocjowanie porozumień handlowych z Wielką Brytanią.  Oczywiście komunikat pani Premier miał bardzo probrytyjski charakter i znalazło się w nim nieco krytycyzmu w stosunku do instytucji Unii Europejskiej.

Pierwsze reakcje docierające z Europy są jednak raczej pozytywne.  Europejscy liderzy domagają się uruchomienia postanowień Artykułu 50.  Powszechnie uważa się, że Unii Europejskiej najbardziej opłaca się twardy Brexit, gdyż nie godzi on w unijną rację bytu.  Powinien on zapewnić jednak możliwość dalszej współpracy i prowadzenia wymiany handlowej.  Wydaje się również, że twardy Brexit daje większe szanse na skuteczne zakończenie negocjacji w terminie 2 lat niż skomplikowany, delikatny rozwód.

Choć Premier May starała się wyrażać w sposób jasny i klarowny, charakter relacji, jakie będą łączyły Wielką Brytanię z Unią Europejską oraz innymi państwami prowadzącymi handel na skalę globalną po Brexicie pozostaje póki co jedną wielką niewiadomą i wszystko wskazuje na to, że przez dłuższy czas nic się w tym zakresie nie zmieni.  Mamy przecież do czynienia z opiniami 27 różnych państw, które należy uwzględnić przed zawarciem ostatecznego porozumienia.  W jaki sposób zareagują one na przedstawioną przez Wielką Brytanię propozycję twardego Brexitu złagodzonego nieco utrzymaniem preferencyjnych warunków współpracy?

Wszystkim firmom (zarówno brytyjskim, jak i zagranicznym) udzielamy tej samej rady, o której mówiliśmy już owego pamiętnego, czerwcowego dnia:

  • Przeprowadźcie analizę różnych scenariuszy Brexitu (uwzględniając taryfy i bariery celne, sposób kontrolowania migracji itp.), które mogą mieć wpływ na wszystkie aspekty waszej działalności oraz waszego modelu biznesowego;
  • Szukajcie nowych szans rozwoju, by zrównoważyć skutki wyzwań, z jakimi przyjdzie wam się zmierzyć na rynkach, na których działacie obecnie;
  • Połączcie siły z innymi graczami z danego sektora, by lobbować u swoich rządów o prowadzenie negocjacji z uwzględnieniem waszych interesów.  Rząd Wielkiej Brytanii zna się na samochodach terenowych, skrzydłach do samolotów i usługach finansowych. Ale czy zna się na specjalistycznych chemikaliach, sprężarkach, ortopedii, produktach terapeutycznych i tym podobnych zagadnieniach?

Firmy znajdą sposób na to, by poradzić sobie z Brexit’em. Podejmując odpowiednie działania już teraz, macie szansę wpłynąć na kształt Brexit’u i sprawić, by otworzył on nowe szanse zarówno przed waszymi firmami, jak i przed całymi sektorami, w których działacie.

Aby umówić się na spotkanie lub uzyskać dodatkowe informacje dotyczące organizowanych przez Frost & Sullivan warsztatów poświęconych biznesowym skutkom Brexitu, prosimy o kontakt z Evgenią Oleynikovą, Corporate Communications: evgenia.oleynikova@frost.com

O firmie Frost & Sullivan

Frost & Sullivan, firma świadcząca usługi Partnerstwa na rzecz rozwoju przedsiębiorstw (Growth Partnership Company), współpracuje z klientami, umożliwiając im podążanie drogą wizjonerskich innowacji, a tym samym stawianie czoła wyzwaniom o charakterze globalnym. Pomaga im również w wykorzystaniu pojawiających się możliwości rozwoju, które decydują o „być albo nie być” dzisiejszych graczy rynkowych.

Realizując program „Partnerstwa na rzecz rozwoju przedsiębiorstw” wspieramy klientów w wykorzystaniu pojawiających się szans. Nasze wysiłki skupiamy na dwóch kluczowych dla innowacyjności obszarach: Zintegrowanej wartości (The Integrated Value Proposition) oraz Infrastrukturze wspierającej partnerstwo (The Partnership Infrastructure).

  • Poprzez program Integrated Value Proposition wspieramy naszych klientów na wszystkich etapach procesu podnoszącego poziom innowacyjności: od badań i analiz, poprzez określanie wizji i strategii, aż po definiowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
  • Program Partnership Infrastructure jest unikalnym rozwiązaniem, gdyż stanowi fundament pozwalający na tworzenie wizjonerskich i innowacyjnych koncepcji. W jego ramach oferujemy całościowe badania rynku, kompleksową analizę poszczególnych branż, określamy najlepsze praktyki obowiązujące w danej specjalizacji. W procesie tym polegamy na wiedzy i doświadczeniu ponad 40 oddziałów naszej firmy zlokalizowanych na całym świecie.

Od ponad 50 lat opracowujemy strategie rozwoju dla przedsiębiorstw z listy Global 1000, nowych firm, instytucji sektora publicznego oraz społeczności inwestorów. Czy Twoja firma jest gotowa na to, by stawić czoła kolejnej, potężnej fali konwergencji branż, nowatorskich technologii, rosnącej konkurencyjności, Mega Trendów, przełomowych praktyk, zmieniających się preferencji klientów i wschodzących gospodarek?

Kontakt:

Evgenia Oleynikova

Dział Komunikacji Korporacyjnej – Europa

T: +48 22 481 62 10

E: evgenia.oleynikova@frost.com

Twitter: @Frost_Sullivan

Facebook: FrostandSullivan

Linkedin: Frost & Sullivan

About Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Share This